MI AZ ANGYAL VÁLASZOL LÉNYEGE?
„Az angyal válaszol” című könyv a világon egyedülálló spirituális tanítás, amelyet négy fiatal magyar művész, Hanna, Gitta, Lili és József élt meg Budaligeten és Budapesten, 1943 júniusától 1944 novemberéig. A második világháború embertelensége közepette szomjasan keresték az igazat, az élet értelmét, a maguk helyét. Hanna intuíciója és belső hallása tette lehetővé barátai számára a belső mesterükkel való kapcsolatot. A 88 tanítás, amelyet Gitta és Lili jegyzett le szóról szóra, átformáló erejű volt számukra.
A fiatalok közül hárman, Hanna, Lili és József, akik zsidó származásúak voltak, deportálás áldozatai lettek. Az egyedüli túlélő, Gitta 1960-ban Franciaországba költözött, ahol a Beszélgetések francia fordítását vezette. A könyv francia kiadása 1976-ban látott napvilágot, a második, bővített kiadásra 1990-ben került sor.
MIT TALÁLOK EZEN A HONLAPON?
A honlap „az angyal válaszol” felfedezésére indítja az olvasót, hogy a tanítást személyesen megélhesse. Kiadatlan vagy kevéssé ismert dokumentumok közzétételével, közgyűjteményi szerepet vállal.
A honlap bemutatja a történelmi körülményeket és a könyvben szereplők életét, és olyan dokumentumokkal gazdagítja ismereteinket, amelyek korábban nem voltak hozzáférhetők. Tartalmazza továbbá a kapcsolódó művészi alkotásokat, élményeket és tanúbizonyságokat.
A honlapon jelenik meg az Angyal válaszol alapítvány tevékenysége.
KI VOLT A NÉGY BARÁT: HANNA, GITTA, JÓZSEF ÉS LILI?
Mallász Gitta édesapja tábornok volt a Habsburg-Monarchia hadseregében. Gitta élénk, fogékony, független egyéniség volt. Egészen fiatalon országos hírű úszóbajnok lett. Egy évtized után megcsömörlött az élsport versengésre épülő és kimerítő életmódjától. Felkereste régi barátját, Dallos Hannát, akivel a Budapesti Iparművészeti Iskolában ismerkedett meg. Hanna segítette, hogy visszataláljon a képzőművészethez.
Hanna művelt, sziporkázó humorú, ugyanakkor mélyen gondolkodó művész volt. Különleges tehetsége volt a tisztánlátás. Grafikusként műtermében tanítványokat is fogadott. Gyerekkori szerelmét beteljesítve a bútortervező Kreutzer Józsefhez ment férjhez. József angyali belső csendje, jósága kiáradt környezetére. Ők hárman egy művész csapatot alkottak Ilonka utcai műtermükben.
Strausz Lilivel Gitta élsportoló karrierje alatt ismerkedett meg. Lili lett a masszőre, aki egyébként mozgásművészetet is tanított. Lili hatodik, nem kívánt gyermekként született egy sokgyermekes családban. Kérdései mindig az egészség, a test, a mozgás és a belső szabadság témáit érintik.
A TANÚK
A „Katalin” hadi üzemben dolgozó nők közül hárman részt vettek néhány beszélgetésen.
– Dános Éva – Hannával és Lilivel együtt deportáltak – megrázó könyvben, a “Guruló börtön“-ben írta le Hanna és Lili halálát.
– Péter Ágnes – grafikus, szobrász, festő, a háború után Gittával a közös műtermükben dolgozott, majd az 1988-as első magyar kiadást gondozta.
– Rusznyák Erzsébet – szintén grafikus, Gittával a háború után együtt dolgozott a műteremben. Külön tanításokat kapott, melyek valószínűleg elvesztek.